Jak vybrat in-line brusle

Jak vybrat in-line brusle
„Inlajny“ jsou dokonalým způsobem relaxace a pohybu ať již v rekreační, nebo sportovní podobě. Jsou vhodné na celou řadu aktivit. Je pouze na vás, kterou si vyberete. Brusle na našem eshopu.

Jaký typ brusle zvolit?

Záleží na tom, jestli jste pokročilí a již víte, jaký typ bruslení vás baví, anebo se řadíte mezi začátečníky a ještě nemáte vyhraněný žádný styl. Kompletní nabídka In-line bruslí.

Fitness In-line brusle

Jsou určeny především. Jejich konstrukce je přímo předurčena k rekreačním aktivitám, protože usnadňuje ovladatelnost při jízdě. Tvrdost a průměr koleček má vliv na rychlost a pohodlnost jízdy, výběr přizpůsobte svým schopnostem a povrchu ve vašem okolí. O kolečkách více až za malou chvilku.

Brusle pro In-line hokej

Konstrukcí připomínají brusle na lední hokej, nejsou vhodné pro úplné začátečníky. Bota je vyšší, vyrobená z prošívané kůže, lze ji velmi pevně utáhnout na noze. Kolečka umožňují velmi rychlé změny pohybů a předpokládají značné bruslařské schopnosti.

Profi (speed) In-line brusle

Využijete je při rychlostním, závodním bruslení. Dlouhý, aerodynamický rám brusle obsahuje až pět koleček a je připevněn na botě s nízkým kotníkem. Bota je tvrdá (pevná) pro ideální držení nohy, ale přitom lehká. Díky tomu ujedete velkou vzdálenost s minimální námahou.

Bota se musí pořádně vyšlápnout přesně na vaši nohu. Před koupí je nutné reálně zvážit vaše schopnosti, protože brusle jsou velmi rychlé a hůře se brzdí.

Agresivní In-line brusle

Používají je vyznavači triků a skoků při jízdě po zábradlírampách, lávkách. Vydrží „brutální“ zacházení a extrémní zátěž díky chráničům skluzové zóny (sliderům). Kolečka jsou malá, uložená v pevném rámu, aby byla odolná proti obrusu.

Outdoor In-line brusle

Zvládnou jízdu na nerovném povrchu nebo po trávě. Poznáte je celkem snadno. Mají dvě gumová kolečka s malým valivým odporem i hmotností.

 

Lze na „první pohled“ poznat jízdní vlastnosti In-line bruslí?

Vzhledem k tomu, že typy bruslí se neustále rozšiřují a názvy se doplňují o různé přívlastky, můžete jízdní vlastnosti celkem snadno odvodit z designu. Ovladatelnost brusle ovlivňují kolečka a délka rámu.

Velikost koleček

Kolečka jsou nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výkonnost brusle. Průměr kolečka je měřený v místě jeho nejširší části a udává se v milimetrech (mm) na boční straně kolečka.

Velká kolečka jsou rychlejší a vhodná na nekvalitní povrch. Stojíte však výše nad povrchem, což může vyvolávat pocit menší stability.

Malá kolečka jsou zárukou lepší ovladatelnosti a stability. Nevýhodou je pomalejší rychlost. Zápory jedné či druhé velikosti může částečně snížit tvrdost či měkkost koleček. Lze také kombinovat kolečka s různými tvrdostmi na jedné brusli. To zvýší celkovou trvanlivost a odolnost proti nárazům.

Pokročilost Velikost koleček
Začátečníci 78–80 mm
Pokročilí 82–84 mm
Zkušení bruslaři 90 a více mm

Tvrdost koleček

Kolečka jsou zhotovena většinou z polyuretanu, plastického materiálu, jehož tvrdost může být různá. Je měřena urometrem a pohybuje se v rozsahu od 0 pro nejměkčí do 100 pro nejtvrdší.

Měkká kolečka jsou sice pomalejší, ale velmi dobře drží směr v zatáčkách (mají dobrý grip), proto se hodí pro použití venku nebo v horším terénu (měkkost cca 74A).

Tvrdá kolečka (alespoň 85A) jsou rychlejší, ale přenáší větší otřesy do rámu, následně do boty a mají horší grip. Hodí se tedy spíše pro vnitřní povrchy.

Obecně platí

  • čím je kolečko větší a tvrdší, tím rychlejší jízdu můžete očekávat, na úkor obtížnější ovladatelnosti brusle a vyšší citlivosti na nerovnost terénu
  • menší kolečko napomáhá lepší ovladatelnosti brusle
  • nižší tvrdost kolečka zaručuje menší citlivost na terénní nerovnosti a nižší přenášení vibrací, počítejte však s pomalejší jízdou

Ložiska

Ložiska ovlivňují jak rychlost, tak pocit z jízdy. Jde o parametr, u něhož opět nelze „vysledovat“ kvalitu. U vyšší cenové třídy se používají tzv. „přesná“ ložiska, která jsou označena ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 nebo ABEC-7 apod. Pozor, toto označení pouze udává přesnost normy výroby ložisek. Nic neříká o použitých materiálech. Zde je opravdu jediné kritérium pro výběr cena.

Kolečka se opotřebovávají nerovnoměrně, pravidelná výměna zaručí nižší opotřebení a celkově delší životnost brusle.

Délka a materiál rámu (nože)

Jde o další kritérium, z něhož můžete odvodit styl jízdy. Rám slouží k upevnění koleček k botě. Delší rám je vhodný v případě vytrvalostních jízd, kdy budujete celkovou fyzickou kondici a jedete hlavně stylem „neustále kupředu“. Kratší rám umožňuje snazší ovladatelnost. Lépe předvedete triky, jízdu pozadu apod.

I kvalitu rámu lze odhadnout jen velmi těžko a hlavním ukazatelem bude opět cena. Hodně pozornosti věnujte tomu, jak je rám (nůž) s kolečky připevněn k botě. U dražších modelů se používá spojení pomocí šroubů, což je výhodné při čistění a případném nastavování rámu, u ostatních bruslí je nůž ukotven nýty. U těch nejlevnějších typů je přilepený nebo rovnou vylisovaný jako součást boty.

 

Typ a velikost boty

Úkolem boty je poskytnout stabilitu noze a kotníku. Obvykle má dvě části – skořepinu, která obklopuje vaše chodidlo a oporu, která obklopuje váš kotník. Nejčastěji jde o plast, který je různě vyztužen a odvětráván, aby byla zaručena maximální pohodlnost.

Vždy je lepší kupovat In-line brusle o půl až celé číslo větší, aby mohla být do bruslí obuta noha v tlustších ponožkách a navíc noha zátěží mírně nateče. Některé boty mají vyjímatelnou vložku, často se změkčujícími prvky proti otřesům (např. různé gelové polštářky pod patou).

U dětí je situace složitější. Někteří výrobci vyrábějí brusle s proměnnou délkou botičky v rozsahu cca 3–4 čísel. Je důležité prostudovat mechanizmus, velikost boty se nesmí samovolně změnit. Protože jde o dětskou nohu, tak vždy preferujte renomovaného výrobce.

Nejlepším údajem, který vám pomůže zvolit správnou velikost In-line bruslí je velikost vyjádřená v EUR:

US UK EUR Délka v mm
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330
 

Bota brusle musí být

  • pohodlná
  • pevné a kvalitní konstrukce
  • utažení brusle musí být zajištěno tkaničkou nebo přeskami, často používaný systém je jedna přeska ve vrchní části a tkaničky ve spodní části boty

TIP: Nohu ponechte v botě minimálně 20 minut a poté sledujte, jakým způsobem ji můžete utáhnout. Počítejte, že po čase se bota, tkaničky i lanka vytáhnou.

Odeslat článek známému   Vytisknout