Jak vybrat sjezdové lyže

Jak vybrat sjezdové lyže
Můžete koupit první sjezdové lyže, na které narazíte, ačkoliv nebudete znát jediný jejich parametr a vyrazit na sjezdovku. Výsledkem ale pravděpodobně bude, že si moc nezalyžujete. Určitě ne tak, jako když výběru těch správných sjezdových lyží věnujete patřičnou pozornost. A není třeba být zrovna zapálený odborník. Stačí si jen nechat poradit.
 

Typů sjezdových lyží v současné době existuje nepřeberné množství. Ten svůj model najdete nejen podle výšky, ale i svojí lyžařské zdatnosti a pokročilosti, stylu jízdy nebo oblíbeného terénu. Právě to namíchá ten pravý koktejl ke skvělému lyžování.

 

Správný postup výběru sjezdových lyží

Ujasnit si své požadavky:

- Zkušenosti na lyžích
- Fyzické a pohybové předpoklady
- Jak často lyžujete, kde převážně lyžujete (na sjezdovce, mimo sjezdovku) a jaké máte ambice (rekreační lyžař, sportovní lyžař nebo závodní lyžař)
 

 

Určení lyží podle terénu

- upravené sjezdové tratě, 70% sjezdovka - 30% mimo, 50% sjezdovka - 50% mimo, snowpark, prašan ...atd  
 

Výška a váha lyžaře

Pokud se vyznačujete jako rekreační lyžař běžných lyžařských parametrů, tak zde si můžete být jisti s Vaším správným výběrem vhodných lyží pro Vás. U lyžování platí, že lehčí lyžař, pokud nejezdí velmi dobře a rychle, vykazuje nižší síly přenášené do lyží, vhodné lyže budou spíše kratší a lehčí.

 

Patříte k těžším a velkým lyžařům? Pak na lyže působíte delší pákou v oblouku a větší vahou, takže lyže zatěžujete více. Při výběru lyží musíte sáhnout po tvrdších a delších lyžích se sendvičovou konstrukcí, která má nejlepší vlastnosti.

 

 

Určení podle šíře středu lyže

  • Do 65 mm - sjezdové lyže určené pro rychlé přehranění na upravené sjezdové tratě
  • Do 70 mm - sjezdové lyže na upravené sjezdové tratě, sportovní lyže
  • Do 75 mm - rekreační a sportovní sjezdové lyže, jsou stabilnější, vhodné na tratě hůře upravené (měkké odpolední pisty)
  • Do cca 80 mm - sjezdové lyže i do terénu, kombinace 70% sjezdovka, 30% mimo sjezdovku
  • Do cca 85 mm - Allmountain sjezdové lyže, 50% sjezdovka, 50% mimo sjezdovku
  • Do cca 90 mm - Allmountain s převahou terénu, 70% mimo sjezdovku, 30% sjezdovka
  • Do cca 100 > mm - sjezdové lyže pro freeride

Podle pokročilosti sjezdaře můžeme lyže rozdělit do tří hlavních kategorií:

  • Rekreační sjezdové lyže - pomalejší až středně rychlé sjezdové lyže pro pohyb zejména na upraveném terénu jsou nejvhodnější volbou pro začínající až středně pokročilé lyžaře. Spokojenou jízdu si na nich užijí všichni rekreační lyžaři, kteří nehledají extrémní rychlost, ale hlavně pohodové zážitky.
  • Sportovní sjezdové lyže - sportovní modely budou vyhovovat náročnějším a pokročilejším lyžařům se zvládnutou technikou sjezdu.
  • Závodní sjezdové lyže - modely jsou vhodné pro jezdce dokonale zvládající techniku a vyžadující maximální rychlost. Takový sjezdař lyžuje po hranách a své lyže má stále pod dokonalou kontrolou.

 

Podle stylu jízdy a terénu sjezdovky rozlišujeme několik typů sjezdových lyží:

  • Allround/allmountain modely

Univerzální sjezdové lyže pro širokou lyžařskou veřejnost najdeme mezi rekreačními i sportovnějšími modely. Sjezdař na nich nejčastěji bude dosahovat středních rychlostí ve středně dlouhém oblouku. Univerzálka po všech stránkách.

 

Dovolí vám sjezd po upravené sjezdovce i v zasněženém terénu, ale extrémy nečekejte. Šířka takových lyží se pohybuje mezi 72 – 79 mm a jednotlivé modely se liší i svou tvrdostí. Podstatným aspektem ovlivňujícím točivost lyže je její rádius, tedy poloměr kružnice, který kopíruje hrana lyže. U univerzálních modelů pro střední oblouk bývá od 14 do 16 metrů. Sjezdař by měl takové lyže převyšovat o 15 a méně centimetrů. Nikdy by však lyže neměly převyšovat sjezdaře.

 

Skicrossové modely/Crosscarving

 

U skicrossových modelů se setkáme s velice podobnými parametry jako u Allmountainové kategorie. Tyto lyže jsou nejčastěji konstruované pro střední oblouk (rádius od 14 do 16 metrů) a střední rychlosti. 

V této široké kategorii najdeme velké množství sportovních modelů, které se liší nejen šířkou nebo tvrdostí, ale i konstrukčními technologiemi. Skicrossy jsou se svojí šířkou nejčastěji okolo 70 mm určené spíše pro jízdu na upravené sjezdovce, stabilitu vám však poskytnou i v měkčím terénu.

 
  • Modely pro krátký oblouk/slalomky

Sjezdové lyže s konstrukčním radiusem mezi 11 a 13 metry jsou určené téměř výhradně pro jízdu na upravených sjezdovkách. Krátké kličky si na lyžích s výbornou torzní tuhostí užijí jak agresivní siloví jezdci, tak vyznavači pomalejšího funcarvingu.

Důležitou roli hraje optimální délka lyže. Sjezdař by měl slalomcarvery převyšovat o 10 až 20 centimetrů. U kratších lyží myslete na to, že jsou konstruované pro nižší hmotnost a mohou pro vás být příliš měkké. Delší lyže si mohou dovolit technicky vyspělí jezdci, kteří udrží lyže stoprocentně pod kontrolou. Volit můžete zpravidla mezi sportovními a technologicky dokonalejšími závodními modely.

 
  • Modely pro dlouhý oblouk/obřačky

Sportovní modely pro dlouhý oblouk s rádiusem přesahujícím 15 metrů jsou určeny pro pohyb zejména na upravených sjezdovkách. Vhodné jsou pro střední rychlost i jízdu v rychlejším tempu. 

Sportovní provedení se svými parametry blíží spíš střednímu oblouku a doporučená délka lyží je o 10 centimetrů méně než postava sjezdaře. Závodní modely pro skutečně dlouhý oblouk v obřím slalomu mají rádius přesahující 21 metrů a rozhodně nejsou vhodné na úzké sjezdovky. Vyžadují rychlou jízdu a perfektní hranění. Takové lyže mohou převyšovat závodníka až o 10 centimetrů.

 
  • Freeride/freestyle modely

Freeridové modely jsou určeny do terénu, do hlubšího sněhu mimo upravené sjezdovky. Jejich konstrukce je přizpůsobena potřebě stability, a to jak délkou, tak šířkou. Ta bývá pod vázáním i více než 100 milimetrů.

Protože jde o lyže ryze speciální, na upraveném svahu si s nimi pro jejich robustnost moc neužijete. Modely na freestyle jsou potom mimořádně pevné a odolné. Pro milovníky snowparků je důležité ovládat lyži nejen na zemi, ale i ve vzduchu, a to jim konstrukce freestylovky s posunutým těžištěm plně umožňuje.

 

Většina výrobců v současnosti nabízí rekreační sportovní kategoriii modely určené přímo pro ženyDámské sjezdové lyže nevynikají jen odlišným designem, ale bývají i měkčí, tedy konstruované pro nižší hmotnosti. Modely také bývají o něco lehčí a lépe ovladatelné i v nižších rychlostech. Nejviditelnější odlišností od „mužských“ a „unisex“ lyží ale stále zůstává barevnější a méně agresivní vzhled dámských modelů.

Odeslat článek známému   Vytisknout